У КМДА не підтримують знесення Арки свободи українського народу (колишньої Арки дружби народів), зазначила директорка департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова в коментарі «Суспільне».

Демонтування арки може бути небезпечним, оскільки деякі її обʼєкти утворюють підпірну стіну, щоби там не було зсуву, пояснює директорка департаменту. Тому демонтаж обʼєкта «дуже важкий, дорогий і небезпечний».

Водночас, за її словами, те, що колишню памʼятку продовжують називати Аркою дружби народів – це лише сила звички, тому варто провести публічні обговорення, оскільки переосмислення ідеї й долю арки мають визначати кияни.

«Знаєте, арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. Сьогодні саме таке бачення є в суспільства. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка знаходиться поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність», – додає Соловйова.

   

Можливий демонтаж арки й памʼятників під нею обговорюють майже десяток років. У 2018 році на арці зʼявилася тріщина: так хотіли привернути увагу до втримання українських політвʼязнів у Росії. За день до повномасштабної війни редакція The Village Україна публікувала текст, де запитувала в митців, дослідників мистецтва, істориків і чиновників, що потрібно робити з Аркою дружби народів.

Радянську скульптуру двох робітників, встановлену як символ «возз’єднання України та Росії», демонтували 26 квітня 2022 року. Під час демонтажу в однієї з фігур відвалилася голова (мер Києва зазначив, що саме в робітника-росіянина). Щоб зняти памʼятник, довелося спиляли його основу, бо постамент не піддався. Другу скульптурну композицію, яка зображувала Переяславську раду, спочатку закрили опоряджувальними матеріалами, щоби розібрати згодом.

У травні 2022 року Арку дружби народів перейменували на Арку свободи українського народу. Під аркою також пропонували встановити 15-метрову скульптуру «Привида Києва» або іншу скульптуру, виготовлену з бронзи від демонтованого пам’ятника. Нова скульптура символізувала б єдину Україну.

У березні 2024 року експерти Інституту національної пам’яті зазначили, що арку недостатньо перейменувати, її потрібно демонтувати. Згідно з висновком експертів, Арка дружби народів належить до символіки російської імперської політики й підлягає цілковитому демонтажу.

У квітні 2024 року Мінкульт скасував статус пам’ятки історії для арки. Раніше через такий статус її було заборонено зносити, змінювати чи переносити, а тепер арку можуть демонтувати.

Обкладинка й фото: Анастасія Пархімович