Скульптурну композицію з козаками, присвячену Переяславській раді, під Аркою свободи українського народу (колишньою Аркою дружби народів) почали демонтувати, пише КМДА. 

Демонтаж може зайняти кілька днів, оскільки конструкція доволі масивна, пояснюють у КМДА. Вона складається з 20 елементів, що важать близько 6 000–7 000 тонн.

Попередньо фахівці вивчили конструкцію, щоби не пошкодити її під час демонтажу. Далі монумент зберігатимуть у Державному музеї авіації України імені Антонова.

   

Можливий демонтаж арки й памʼятників під нею обговорюють майже десяток років. У 2018 році на арці зʼявилася тріщина: так хотіли привернути увагу до втримання українських політвʼязнів у Росії. За день до повномасштабної війни редакція The Village Україна публікувала текст, де запитувала в митців, дослідників мистецтва, істориків і чиновників, що потрібно робити з Аркою дружби народів.

Радянську скульптуру двох робітників, встановлену як символ «возз’єднання України та Росії», демонтували 26 квітня 2022 року. Під час демонтажу в однієї з фігур відвалилася голова (мер Києва зазначив, що саме в робітника-росіянина). Щоб зняти памʼятник, довелося спиляли його основу, бо постамент не піддався. Другу скульптурну композицію, яка зображувала Переяславську раду, спочатку закрили опоряджувальними матеріалами, щоби розібрати згодом.

У травні 2022 року Арку дружби народів перейменували на Арку свободи українського народу. Під аркою також пропонували встановити 15-метрову скульптуру «Привида Києва» або іншу скульптуру, виготовлену з бронзи від демонтованого пам’ятника. Нова скульптура символізувала б єдину Україну.

У березні 2024 року експерти Інституту національної пам’яті зазначили, що арку недостатньо перейменувати, її потрібно демонтувати. Згідно з висновком експертів, Арка дружби народів належить до символіки російської імперської політики й підлягає цілковитому демонтажу.

У квітні 2024 року Мінкульт скасував статус пам’ятки історії для арки. Раніше через такий статус її було заборонено зносити, змінювати чи переносити, а тепер арку можуть демонтувати.

У відповіді директорка ДОКС Марина Соловйова зазначила, що демонтування арки може бути небезпечним, оскільки деякі її обʼєкти утворюють підпірну стіну, щоби там не було зсуву. Окрім того, арка, за її словами, «символізує толерантність українського народу».

У КМДА підтвердили, що арку не демонтуватимуть, оскільки її сенс переосмислили, а витрати з міського бюджету на демонтаж не є зараз нагальним питанням. Водночас простір біля неї отримає нову концепцію.

Обкладинка й фото: КМДА